Küçük aptal

Doğu ve Batı arasındaki bağlantı. Amiral Piri Reis'in evi.
Locked
brahbata
Site Admin

Küçük aptal

Post by brahbata » Mon Oct 03, 2022 5:52 pm

Image
Image

Küçük aptal

I.

"Bir gün hayatını doğru yola sokacak bir rüya ile kutsanacaksın," dedi manu ve tekrar ayakkabılarına konsantre olmaktan memnuniyet duyuyor gibiydi.

Bunlar -kim bilir ne kadar uzun bir sürenin ağır stresiyle gözle görülür bir şekilde yıpranmış ve yaşlanmış- yaşlı adamın seyahatlerini iyi bir şekilde anlatabilirdi. Manu kemikli, kırılgan derinin altında ayak parmaklarıyla oynarken rahatsız olmuş gibi görünmüyorlardı. Gülümsedim. Gençken annemin nefret ettiği bir çift ayakkabım vardı. Ama muhtemelen bu nedenle eski spor ayakkabılarımı seviyordum. Sonuçta, bu tuhaf yabancıyı iyi tanıdığımı fark ettim: ilk çocukluğumdan beri bana aydınlanmış görünen hep o beyaz saçlı yaşlı adamlardı.

Alnımın arkasında gizlenen şeyden şüphelenmiş gibiydi ve sonra kendi alnını eğdi. "Aptalın tekisin," diye azarladı beni, bu garip yabancının gerçekten azarlama dürtüsünden yoksun olduğu belliydi. Şaşırtıcı bir şekilde, tavırlarında benim iflah olmaz derecede acınası varlığım için hafif bir pişmanlık da vardı; bu durum bana şefkatli bir umut verdi. Ondan uzak durmaya defalarca karar vermiş olmama rağmen, şimdi manu'ya odaklanmış, bekliyor ve umut ediyordum.

"Henüz çok uzağa gitmedin dostum, ama yolun doğru, yetenekli olanı takip ediyor," diye tekrar yükseldi ve bir an için öğretmekten zevk aldığını ya da en azından ısındığını hissettim. Ama muhtemelen benim yaşam tarzıma uygun olduğu için böyle bir şeyi yeniden hayal ettim.

"Senin yolun, brahbata, yutulmuş bir yılan gibi" - böylece cevabın hikayesini anlatmaya başladı...
.

Image

II.

Manu'mla olan karşılaşmalarımı hatırladığımda, aklıma hep ayakkabıları gelir.

Bu ayakkabılar, sınırsız, yağlı parlaklıkları, yıpranmış topukları ve üst ayakların olağan yerlerindeki delikleriyle, o kadar acıklı bir izlenim bırakıyor ki, zaten saygıdeğer ve büyüleyici bir gösteri. Yine de meydan okuyan bir dirençle ortaya çıkıyorlar. Genelde ayakkabılar hakkında bilinmeye değer çok az şey bildiğim için böyle şeyleri fark etmem şaşırtıcı.

Manu'm benimle temas kurmak istediğinde, gizli bir figürü tercih ediyor. Bu da şaşırtıcı, çünkü ondaki bazı kibirli özellikleri tanıyor gibiyim. Dolayısıyla, örneğin ruhani bir görünümle benden gerekli saygıyı kazanması kolay olurdu. Bu tür şeylerden sadece rahatlığından dolayı uzak duruyor, çünkü alan değişikliği onu her zaman yoruyor. Sıradan bir formda kalmasının ve böylece boş ihtiyaçlarının tatminini bana tercih etmesinin sadece tembellikten kaynaklandığından eminim.

Bugün yaşlı adamın ağzı açık kalmıştı.

Işıkta görüldüğünde her zaman düşünceli bir izlenim bırakıyor, çünkü bu rolden hoşlanıyor gibi görünüyor. "Saygısızlık etmek istemem ama," diyerek meseleyi karmaşıklaştırmaya başladı, "kendisini aydınlanmış bir insan olarak görüp görmediğini soruyorum." Ne güzel. Zihninin dağılmasına izin verirsen böyle olur. Şimdi mesele doğru kelimeleri seçmekte. Sinsi köpeğin yine bir şeylerin peşinde olduğunu hissediyorum. "Sanırım iddia edebilirim," diye düşünmeye başlıyorum tereddütle, "dünyanın bir siluetini yapabilirim." Güzel. Garip bir cümle olduğunu kabul ediyorum. "Brahbata, bu bilgiyi neye dayandırıyorsun?" diye sevinir manu. İşte burada. Beni tekrar tuzağa düşürmek istiyor. Bilmiyorum. Aklımı kaçırıyor olmalıyım.

"Bazı değerli şeyler okudum ve bazı şeyleri bağlamına oturtabiliyorum," diye temkinli bir şekilde cevap verdim. Keşke kendi hedefimi hazırlamıyor olsaydım.

Image

"Bilgeliğe giden yolda, öyle mi?" diye alay etti bakşan. "Ancak bahsettiğim alanlara ulaşmak istiyorsanız yine de biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Yol, temiz bir kalp ve berrak bir kafadan geçer. Nadir toprak elementlerinin bu özü iyi hazırlanmak istiyor. Sen, dostum, kendi yarattığın dünya görüşü temelinde hüküm veriyorsun. Yani dünyanın merkezi sen misin? Dünya cennetin merkezi mi? Onu yoldan çıkarsa bile kendi yolunu izleyen kişi yücedir. Hayır, Brahbata, kalbin temiz ama kafan karışık. İnancınız ve güveniniz sizi güçlü kılıyor ama gözleriniz sadece tek bir yöne bakıyor. Zihninizi açın, ışığın karanlığa girmesine izin verin".

Neden hep böyle şişinerek konuşmak zorunda? Onu tam olarak anlamadım ama sanırım cevabımı beklemiyordu. Kafasını daha da karıştırsam iyi olur, sonra düşünse iyi olur ve bu her zaman uzun zaman alır. "Bütün bunları biliyorum," diye kabul ettim Manu'ya, "Ama bu dünya görüşünü deneyimlerimin ve zihnimin geri kalanının toplamı olarak yarattığımı ve içimde onu daha da rafine etme niyetini ve inancını taşıdığımı unutmamalısınız. Dünya görüşüm, bilgilerimin toplamı olarak gruplandırılmıştır ve bileşenlerinin bileşimi ve ağırlığı değiştikçe günlük değişime tabidir. Arayışımı kınıyor musunuz? Bundan bahsetmiyorsunuz, ama gizli bir alaycılıkla bana çamurdan yapıldığımı ima ediyorsunuz. Peki amacınız nedir?" diye sorduğumda, kendimi toparlamak için zafer kazanmışçasına teslim olmuş bir ses tonuyla aceleyle karşı soru sordum.

Manu anlaşılmaz bir şekilde eğlenerek gülümsedi.

"Cesur adam! Gerçekten, çaba göstermek istiyor gibi görünüyorsunuz. Kurnazlığınız dikkat çekici ve araştırmaya istekli görünüyorsunuz ve bir gün görmek bile isteyeceksiniz. Ancak, yolunuzu iyi düşünün ve kendinize nereye gittiğini sorun. Tek başına yürümek bir hedefe götürür, ancak yol da dikkatle seçilmelidir. Rotanızda yürüyorsunuz, aferin, ama rotanız başkalarının çizdiği bir harita üzerinde. Sen utangaçsın, insansın, hayatı haritasız yaşamak ve onu keşfetmek için.

Manu'nun en tahammül edemediğim yanı, her şeyi çok karmaşık bir şekilde anlatması. Her fırsatta yüzüme bakıp eğleniyor, bilgeliğini tekrar duyabildiğimde. Muhtemelen kibirli olduğundan bahsetmiş miydim? Burnunu bükmek isterdim. Ya da ona dilimi çıkarırım. Onu anlamadığım için değil, sadece o zaman ne yapacağını görmek için. "Eğer tüm bu gerçeklere sahipseniz, neden benimle paylaşmıyorsunuz?" diye meydan okurcasına haykırdım. Yaşlı adam önce bir şeyler yapmalı.

Manu şimdi belirgin bir eğlenceyle başını salladı.

"Enerjik bir şekilde ileri atılman, coşkunun ve sabırsızlığının bir ifadesi," diyerek bana göz kırptı. "Ama tanımadan önce öğrenmelisiniz. Gerçeğe giden yol bölünmüştür; kavşakları görebilmeli ve sonra onları kullanabilmelisiniz. Buna sadece siz karar verebilirsiniz ve doğru yolu seçmek kolay değildir. Bazıları dolambaçlı ve karmaşıktır, diğerleri ise hızlı bir cevap vaat ediyor gibi görünmektedir. Bazı yollar bir kapıya çıkar ve sadece içerideki anahtarı bulan kişi onu açabilir. Başka bir yol karanlık ve kafa karıştırıcı görünür, sizi korkutur ama yine de gerçek yol o olabilir. Ama çoğu yol," dedi Manu'm, "bilmiyorsun ve algılamıyorsun. Hayır, düşündüğünüz gibi değil, sizden kaçan yollar değil, orayı adımlayan yalnızca sizsiniz. Ama gerçeğe götüren yol nedir? Eğer kır çiçeklerinden hoşlanıyorsanız, durun ve onların zarif ihtişamının tadını çıkarın. Çiçeklerin anlamını sormak ister misiniz? Bırakın sizi büyülesinler, ama kendilerini size gösterdikleri, tüm ihtişamlarını ortaya koydukları ve narin çiçek rüyalarını cennete doğru uzattıkları için minnettar olmayı unutmayın. Tüm bunları bir armağan olarak kabul edin, gerçek hakkında sorular sormadan önce bunları anlayın. Dikkatli ol, brahbata," diye ağını etrafımda ördü, "gerçek hakkında sorular sormaktan. Ancak yolunuzu planlayın ve rotayı aşamalara ayırın ve bunları tekrar tekrar yapın. Dinlenin ve düşünün. ...ama istediğiniz yerde dolaşın."

"Dolaşmak isteyebilirim," dedim, "ama felsefe tek başına beni hiçbir yere götürmez. Elbette haklısın manu, ama işe yarar bir cevap yok mu?" Belli ki kafası karışmış
.

Image

III.

Kafası karışık bir dünya öğretmenine dikkat etmelisiniz.

Manu'm benimle olan ilişkilerinde oldukça yüce ve düşünceli olsa da, bir kez kendini kaptırdı mı, yüzüncüden bininciye geçme eğilimindedir. Ona sürekli olarak nispeten dünyevi meşguliyetimi göstermeliyim, aksi takdirde metafiziğin ve diğer spekülatif bilimlerin aşkın alanlarında kendini kaybedecektir. Her ne kadar sürekli olarak seçiminin altını çizmek zorunda kalsa da, söylediklerinin çoğu bana mantıklı geliyor, ki bu şaşırtıcı değil, çünkü zaten eski şapkalar olma eğilimindeler. Görünüşe göre, kışkırtıcı bir şekilde sorduğum soruyu hoşnutsuzluk olarak yorumlamıştı, aksi takdirde eleştirel ve keşfedici bakışları açıklanamazdı.

"Sanırım gitmeye hazır değilsin," diyerek beni düşüncelerimden kopardı. "Zeki bir çocuğa benziyorsun ama hâlâ sadece sürünebiliyor, sadece her zamanki iksirini içebiliyor ve sadece her zamanki yemeğini yiyebiliyorsun. Ve şimdi benden, onca insan arasından, faydalı bir cevap istiyorsunuz. Zaman ayırın ve zihninizi ruha açın, o zaman dünyaya ulaşabilirsiniz. Zamanla yararlı bilgini elde edeceksin,' diye gülümsedi şimdi cesaret veren Manu bana, 'onu arzula dostum, bir hazine gibi ve ona değer ver. Cevaba giden yolda faydalı olanları ve aynı şekilde daha az faydalı olanları akıllıca tanıyacaksınız. Ancak bir kez doğru yolu izlediğinizde, onu daha fazla takip edin.

Image

Asaletiyle çatılardan bağırabilecek kadar kendinden emin görünüyor. Ancak konsantrasyonunun büyük bir kısmını ağırbaşlı görünmeye ayırmak zorunda olduğundan, sizi her şeye rağmen çekingenliğinizden kurtarmayı başarabilir. "Bilgi ağacından yememe izin vermiyorsun," diye kıkırdıyorum, "ama bir sonraki nefeste tam da bu şey için beni suçluyorsun, benim hatam! Bir başyapıt. Sözlerimin güçlü dilsel ifadesi ve sadeliği karşısında büyülenen Manu'nun gözlerindeki sinirli parıltıyı neredeyse kaçırıyordum. Bunu hesaba katmamıştım. Şimdi elimde ve muhtemelen temizlenmesi gerekecek. Sonuçta, kumar borçları namus borçlarıdır ve kumar için geçerli olan kesinlikle bilgi için de geçerlidir. Önce ağız sulanır ve sonra geri çekilir - bir düşünün!

Manu yine gülümseyerek başını salladı. "Ben sadece sabırlı olunması gerektiğini söylemek istemiştim. Hasada başlayabilmeniz için önce tohumun çimlenmesi gerekir. Senin ve benim, Brahbata, zamanımız var, bolca zamanımız var. Cevabı aramaya başlayın, ancak arayışınıza size kazanç getirecek yerden başlayın. Manu şimdi bana o kadar yaklaştı ki nefesini göğsümde hissettim. Öğüt verircesine konuşmaya devam ederken bakışları beni aceleyle delmek ister gibiydi: "Evet, dünya kadar vaktimiz var. Ama zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin, boşa harcamayın. Ama onu neye harcadığınızı ve ne için kullandığınızı öğrenmelisiniz ve öğreneceksiniz. Size söyleyeceklerim bu kadar. Yolunuzu bulmaya başlayın ve sonra onu takip edin," dedi manu, muhtemelen üzerimdeki hafif teatral etkisinin farkındaydı. Yine de konuşmaya devam etti. "Zaman zaman senin yoldaşın olacağım, yemeğimi seninle paylaşacağım ve ekmeğimi seninle böleceğim. Dünyanızın kapısının anahtarı içinizin derinliklerinde gömülüdür, onu bulun ve doğru zaman geldiğinde kullanın.

Bu sözlerle manu, sahneye çıkmaya hazır pembe bir bulutun içinde söndü, ancak sonunda çok özlediği saygıyı talep etmek için. Bunu nasıl yaptı bilmiyorum ama kafatasımda bir tür para-telkin edici-hipnotik Leipzig yaratmış olmalı. Sihirbazlar ve diğer hokkabazlar benim için her zaman bir gizem olmuştur.

"Tozdan toza," diye fısıldadım arkasından. En azından karanlıktı, aksi takdirde manu en ufak bir ruhani gereksinimden yoksundu. Lazer flaşları ya da küresel sesler bile duyulmuyordu.

Etkilendim.

Küçük Aptal.
Ses mp3 dosyası.

https://brahbata.space/Audio/The_little ... urkish.mp3

Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image