Cognizance – Teacher

Krajina mieru. Pristátie na ceste.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Cognizance – Teacher

Post by brahbata » Fri Dec 03, 2021 3:20 pm

Image
Image


Teacher

Všetky javy sú na poučenie. Všetky bytosti sú našimi učiteľmi. Sami sebe možno najlepšie rozumieme, keď všetky dojmy, ktoré sa približujú k nášmu vnútru, považujeme za možnosť učiť sa. Pri tomto hľadaní poznania je rozhodujúci náš postoj k dojmom, s ktorými sa stretávame. Strom môže byť pre Jediného len stromom, zatiaľ čo hľadajúci ho môže vnímať ako bytosť zrodenú z nevedomosti, ako sme my sami, a potom nasledovať a REALIZOVAŤ impulz, aby rástol a prosperoval. Pravdepodobne najľahšie dokážeme rozpoznať a sebareflektovať aj vtedy, keď svoje myslenie, cítenie a konanie chápeme ako reakcie na zmyslové vnemy. Takto sa v našom VNÍMANÍ zamieňajú príčiny a následky a my sa dostávame do vzácnej a prospešnej pozície uvedomenia si determinácie všetkého bytia. Každá vnímajúca bytosť, ktorú stretneme na svojej ceste, je užitočná pre naše dozrievanie a nikdy nie je poslaná "náhodou".

Image

Je len v oku pozorovateľa, či sme pri stretnutiach rýchli a bezstarostní, alebo či chceme pochopiť základný metafyzický význam každej skúsenosti. Podľa mojich skúseností sa to deje najmä metódou, že sa - v priamom kontakte a zážitku "ty" - zamyslíme nad svojimi najvnútornejšími pocitmi a myšlienkami, aby sme rozpoznali povahu poučenia a učenia, ktoré prežívame. Len náš strach z toho, že nebudeme milovaní kvôli sebe samým, nás robí podozrievavými a arogantnými. Riadime sa motívom falošného ega, keď veríme, že lásku môžeme vycítiť prostredníctvom sebavyjadrenia a konfrontácie na intelektuálnej úrovni. PRAVÁ láska a PRAVÉ uznanie sa však odohrávajú v srdci, a preto aj motivácia nášho bytia môže pochádzať odtiaľ.
Žobrák pri ceste môže byť pre nepozorného človeka jednoducho žobrákom, ktorý má za sebou individuálnu históriu a nesie si so sebou dejiny, vďaka ktorým sa jeho osud stal tým, čím teraz "je". Na druhej strane, uvedomelý človek sa môže zamyslieť nad nekonečnou rozmanitosťou ľudského života; môže byť vďačný za to, že mu tento žobrák pripomína potrebu úprimného a čestného súcitu; môže si uvedomiť vzácnosť svojho vlastného - v najlepšom prípade materiálne zabezpečeného - postavenia v živote; môže tiež vidieť spoločnú črtu s týmto žobrákom, ktorý túži po láske a šťastí rovnako ako on. A nakoniec môže svoje postrehy premeniť na skutky - ponúknuť žobrákovi almužnu. Rozhodujúca pre rozpoznanie vlastnej morálnej zrelosti a osobného rozvoja je meditácia, ktorú treba neustále praktizovať a cvičiť. Meditácia sa chápe aj ako "kontemplácia" a tento termín podľa mňa komplexne vystihuje to, čo sa zdá byť v kontemplatívnom rozpoložení dôležité. Ten, kto sa "ponorí", počúva svoj vnútorný hlas a pokojne rozjíma o svojich vnútorných skúsenostiach, pričom je vystavený podnetom svojich zmyslov. Takto si praktizujúci rýchlo uvedomí vzájomnú prepojenosť všetkého života a spozná sám seba ako neoddeliteľne spojeného so všetkým, čo je. "Prežívanie" Boha sa VŽDY odohráva v prítomnosti, teda v celom našom každodennom živote. Zameranie sa na Teraz môže múdro zahŕňať neustálu vnútornú otázku: "PREČO práve teraz prežívam to alebo ono? ČO môže moja skúsenosť pre mňa práve teraz znamenať? AKO rozpoznávam význam tejto skúsenosti? KTO som?"

ImagePodľa mojej skúsenosti vnímať život ako učenie je nielen prospešné pre pokojnú a vyrovnanú myseľ, ale skôr vedie k pokoju a vyrovnanosti v srdci. Vzrušenia vnímame ako dočasné impulzy, ktoré plnia svoj - nejakým spôsobom - účel, aj keď je nám tento účel spočiatku väčšinou uzavretý. Pripúšťame: uznanie v prítomnosti je niekedy ťažké realizovať. Z tohto dôvodu je pre pravého praktizujúceho mimoriadne dôležité, aby sa na pravidelnú meditáciu utiahol na pokojné a útulné miesto. Meditácia môže prebiehať rôznymi metódami; ja osobne používam významné chvíle rozjímania o svojich minulých skúsenostiach. Týmto spôsobom často spätne rozpoznávam možný význam uskutočnenej skúsenosti, ktorá mi spočiatku - pri priamom prežívaní - zostala uzavretá. Neustále "skúmanie" vlastnej skúsenosti a permanentné spochybňovanie vlastných motivácií a z nich vyplývajúcich činov vedie priamo a bezprostredne k spokojnosti.K poznaniu dochádza vtedy, keď počúvame svoje srdce a nedôverujeme zmätkom ducha, skúmame s rozvahou. Vďaka tomu dozrievame k majstrovstvu a rozvíjame nesmierne prospešnú cnosť pokory. Kiež by sme teda všetci chápali svoje skúsenosti a stretnutia ako prostriedok k cieľu, k poznaniu seba samých - tým, že všetko, čo sa deje v nás a okolo nás, budeme chápať ako nepretržité poučenie.


"Ja sám som dosiahol osvietenie - koho žiakom mám nazývať? Ja sám som neporovnateľný učiteľ."
Gautama Buddha “


Image
Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked