Cunoașterea – Profesor

Perla dintre munți și mare, în mijlocul continentului.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Cunoașterea – Profesor

Post by brahbata » Fri Dec 03, 2021 2:55 pm

Image
Image


Teacher

Toate fenomenele sunt pentru instruire. Toate ființele sunt profesorii noștri. Ne înțelegem poate cel mai bine pe noi înșine atunci când considerăm toate impresiile care se apropie de sinele nostru interior ca fiind o posibilitate de a învăța. În această căutare a cunoașterii, atitudinea noastră față de impresiile pe care le întâlnim este crucială. Un copac poate fi doar un copac pentru Cel Unic, în timp ce căutătorul îl poate vedea ca pe o ființă născută din ignoranță, ca și noi înșine, și apoi să urmeze și să realizeze impulsul de a crește și prospera. Probabil că ne putem recunoaște și auto-reflecta cel mai ușor chiar și atunci când înțelegem că gândirea, sentimentul și acțiunea noastră sunt reacții la percepțiile noastre senzoriale. Astfel, cauza și efectul se întrepătrund în EXPERIENȚA noastră și suntem puși în poziția prețioasă și profitabilă de a conștientiza caracterul determinant al întregii Ființe. Fiecare ființă sensibilă pe care o întâlnim pe drumurile noastre este utilă pentru maturizarea noastră și nu este niciodată trimisă "din întâmplare".

Image

Depinde doar de ochiul privitorului dacă suntem rapizi și nepăsători în întâlnirile noastre sau dacă dorim să înțelegem semnificația metafizică subiacentă fiecărei experiențe. Din experiența mea, acest lucru se face în principal prin metoda prin care noi - în contact direct și în experiența unui "tu" - reflectăm asupra sentimentelor și gândurilor noastre cele mai intime pentru a recunoaște natura instrucției și a învățăturii pe care o experimentăm. Doar teama noastră de a nu fi iubiți de dragul nostru ne face să fim suspicioși și aroganți. Urmăm motivul falsului ego crezând că putem simți iubirea prin autoexprimare și confruntare la nivel intelectual. Cu toate acestea, iubirea ADEVĂRATĂ și recunoașterea REALĂ au loc în inimă și, prin urmare, motivațiile ființei noastre pot proveni tot de acolo.
Cerșetorul de la marginea drumului poate fi pur și simplu un cerșetor pentru cei neavizați, care are în spate o istorie individuală și poartă cu el o istorie care a făcut ca destinul său să devină ceea ce "este" acum. Persoana atentă, pe de altă parte, poate reflecta asupra varietății infinite a vieții umane; poate fi recunoscătoare că acel cerșetor îi amintește de nevoia de compasiune onestă și sinceră; poate recunoaște prețiozitatea propriei poziții - în cel mai bun caz, asigurată material - în viața sa; poate vedea, de asemenea, punctul comun cu acel cerșetor care tânjește după dragoste și fericire la fel de mult ca și el. Și, în cele din urmă, intuițiile sale pot fi transpuse în acțiune - prin oferirea de pomană cerșetorului. Decisivă pentru recunoașterea propriei maturități morale și a dezvoltării personale este meditația, care trebuie practicată și exersată în mod constant. Meditația este înțeleasă și ca "contemplație" și consider că acest termen descrie în mod cuprinzător ceea ce pare a fi important într-o dispoziție contemplativă. Cel care se "scufundă" își ascultă vocea interioară și își contemplă în liniște experiența interioară în timp ce este expus stimulilor simțurilor sale. În acest fel, practicantul devine rapid conștient de interconectarea întregii vieți și se recunoaște pe sine însuși ca fiind legat în mod inseparabil de tot ceea ce este. "Experimentarea" lui Dumnezeu are loc ÎNTOTDEAUNA în momentul de Acum, adică în toată viața noastră de zi cu zi. Concentrarea pe Acum poate include, cu înțelepciune, întrebarea interioară, constantă: "DE CE experimentez asta sau aia chiar acum? CE ar putea însemna pentru mine experiența mea în acest moment? CUM recunosc un sens în această experiență? CINE sunt eu?"

Image

Din experiența mea, a vedea viața ca pe o învățătură nu este benefic doar pentru o minte calmă și echilibrată, ci mai degrabă duce la seninătate și pace în inimă. Excitațiile sunt percepute ca impulsuri temporare care își îndeplinesc - cumva - scopul, chiar dacă acest scop ne este în mare parte închis la început. De acord: recunoașterea în prezent este uneori dificil de realizat. Din acest motiv, este extrem de important pentru adevăratul practicant să se retragă într-un loc liniștit și primitor pentru a medita în mod regulat. Meditația poate urma o varietate de metode; eu personal folosesc momente semnificative de reflecție asupra experiențelor mele trecute. În acest fel, recunosc adesea în retrospectivă semnificația posibilă a unei experiențe făcute, care la început - în experiența directă - mi-a rămas închisă. O "examinare" continuă a propriei mele experiențe și o permanentă punere sub semnul întrebării a propriilor mele motivații și a acțiunilor care decurg din acestea conduc direct și imediat la satisfacție.Recunoașterea are loc atunci când ne ascultăm inima și ne îndoim de confuziile spiritului, testând cu seninătate. Prin aceasta ne maturizăm până la măiestrie și dezvoltăm virtutea incomensurabil de profitabilă a umilinței. Fie ca noi toți, așadar, să înțelegem experiențele și întâlnirile noastre ca pe un mijloc pentru un scop, acela de a ne cunoaște pe noi înșine - înțelegând tot ceea ce se întâmplă în noi și în jurul nostru ca pe o instruire continuă.

"Eu însumi am atins iluminarea - al cui elev ar trebui să mă numesc? Eu însumi sunt învățătorul incomparabil."
Gautama Buddha "


Image
Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked