Cunoașterea – Meditația

Perla dintre munți și mare, în mijlocul continentului.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Cunoașterea – Meditația

Post by brahbata » Sun Nov 28, 2021 3:19 pm

Image
Image


Meditation

1.


Lumea nu este așa cum ți se explică

Este mult mai frumoasă.

Din timpuri imemoriale, surorile și frații noștri din univers ne-au însoțit dezvoltarea și au ajutat omenirea de pe pământ.

Acum, Dumnezeu a decis să trezească umanitatea pentru a ne clarifica responsabilitatea noastră față de creație.

În viitor nu vor mai exista națiuni, Dumnezeu ne face să realizăm că suntem cu toții copiii unui singur pământ.

Dumnezeu dăruiește lumii întregi iubire, pace, libertate și adevăr.

Image

2.

Să nu credem ceea ce ar trebui să credem, ci să credem ceea ce trăim personal și noi înșine. Experiențele străine - dacă le recunoaștem ca fiind adevărul nostru - ne răpesc personalitatea proprie (chiar dacă ego-ul este o iluzie și nu are permanență) și ne fac dependenți. Dumnezeu nu vrea să ne vadă în sclavie, ci liberi. Nu ar trebui să fim deschiși la minciuna că există un iad în care suntem pedepsiți pentru acțiunile noastre. Cei care vor să ne facă să credem că există un iad, nu știu sau vor să ne lege spiritul și să ne țină dependenți. Nu există niciun iad. Dumnezeu iubește și ESTE în toate, deci și în noi. "Răsplata" - fie ea bună sau rea - apare doar prin legea karmică, legea devenirii, a cauzei și a efectului. Ne "ispășim" faptele rele în viețile viitoare, iar faptele bune sunt răsplătite. Aceasta nu este o pedeapsă, ci procesul de învățare. Nu este NICIODATĂ prea târziu să te pocăiești. Reîncarnarea este o componentă a vieții veșnice. Din moment ce cosmosul cunoaște cererile de dovezi ale reîncarnării, aceasta va exista în viitor. Cu toții aspirăm pur și simplu la lumina lui Dumnezeu, fără greutate și fără efort, dar prin muncă. Noi nu suntem "din întâmplare" aici și acum. Nu există nicio coincidență. Stelele ne învață că acum începe epoca Duhului Sfânt. Pentru toată lumea și pentru toți. Doar iubirea, harul și mila se aplică din veșnicie în veșnicie. Suntem orbi, deși am putea vedea.

Image

3. Meditația de autoprogramare

Caut refugiu la toți Buddhas și Bodhisattvas și le ofer pacea mea. Aleg gânduri iubitoare și pașnice și pot percepe astfel un mediu iubitor și pașnic. Iertarea este cheia fericirii. Cel mai înalt adevăr este iubirea, iar cea mai înaltă înțelepciune este pacea care îi este inerentă. Pacea și iubirea ar trebui să umple toate ființele simțitoare și să ne aducă în armonie cu noi înșine. Eu merg pe calea luminii și nu mă tulbur, chiar și atunci când toată viața suferă. Nu există negativitate, ci doar echilibru. Merg pe calea de mijloc și parcurg calea nobilă de opt ori. Armonia sinelui îmi permite să percep dimensiuni superioare. Mă transform gândind, simțind și fiind pace și iubire, mă transform. Sinele meu superior mă ghidează și mă conduce spre lumină. Mă pocăiesc de gândurile și acțiunile mele care au fost create în mine prin ignoranță. Urmez calea adevărului și mărturisesc. Cucerirea de sine și pacea sunt una. Amăgirea apare prin ignorarea adevărului și este depășită prin iubire. Eu sunt.

Image

4.

Buddha Gautama Siddharta Shakyamuni învață că o viziune corectă este formată de vocea altuia și de propria reflecție. Așadar, este posibilă schimbarea conștiinței cuiva și de aceea ar trebui să abordăm acest aspect. Oricine dorește să experimenteze iubirea și pacea trebuie să știe că propriul mod de a privi lucrurile, propriul punct de vedere, este cel care ne permite să percepem lumea în mod pașnic. Acest lucru nu înseamnă că nu percepem sau nu negăm conflictele războinice, poluarea mediului sau alte suferințe, dar dacă ne schimbăm perspectiva asupra acestora, se schimbă și percepția. O viziune mai înaltă asupra lucrurilor poate fi obținută prin exerciții de contemplație, care implică o concentrare asupra propriului sine. Depășirea iluziei egoului - prin conștientizarea faptului că viața înseamnă schimbare și că suntem cu toții într-o continuă schimbare - este punctul de plecare al meditației. Eul recunoscător se poate astfel depăși pe sine însuși prin înțelegerea faptului că suntem făcuți de schimbare și că suntem supuși proceselor care provoacă această schimbare. Cauza suferinței, ne învață Sublimul, este setea - dorința de a trăi. Ea declanșează o serie de procese care fac ca toate ființele simțitoare să experimenteze suferința. Doar o treime din suferința din univers este necesară pentru a-l susține, două treimi sunt autoinduse. O monadă a minții, care apare și moare în proporții variabile (fiind astfel supusă schimbării) poate fi descrisă prin formula de apariție în dependență (pratitya-samutpada, Skrt.). Această formulă din nexul cauzal este exprimată în forma sa cea mai succintă: Prin (1) ignoranța ca precondiție, (2) apar forțele motrice, prin forțele motrice (3) o conștiință, prin conștiință (4) o individualitate spiritual-corporală, prin individualitate (5) cele șase simțuri, prin cele șase simțuri (6) atingerea, prin atingere (7) senzație, prin senzație (8) setea, prin sete (9) dorința de viață, prin dorința de viață (10) devenirea karmică, prin devenire (11) renașterea, prin renaștere (12) îmbătrânirea, moartea, durerea, jalea, lamentația, suferința, durerea și disperarea [ultimele două paragrafe oprite: Prof. Helmuth von Glasenapp, "Cele cinci religii ale lumii", Bertelsmann, Eugen Diederichs Verlag, 1963, 1991]

Fie ca noi să reflectăm și să medităm asupra ei.

Image
[img]https:www.brahbata.space/images/spacer1.gif[/img]
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked