Cunoaștere – Iluzie

Perla dintre munți și mare, în mijlocul continentului.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Cunoaștere – Iluzie

Post by brahbata » Sun Nov 28, 2021 2:56 pm

Image
Image


Illusion

Fie ca următoarea meditație să fie citită și simțită încet

Eu și ai mei suntem iluzii. Și totuși, toate propozițiile relevante pentru noi conțin aceste cuvinte.

Oare exist eu? Exist eu? Sunt eu?

Când mă privesc redus la fizicalitatea mea, recunosc un eu existent. Dar dacă încerc să mă uit în spatele oglinzii magice și îmi concentrez atenția asupra interiorului, nu pot descoperi un "eu". Văd atunci o substanță din care este creată ființa mea lăuntrică - dar sunt eu constituit din această substanță?

Corporalitatea este casa, templul sufletului. Ea este un vehicul care face ca călătoriile în interiorul dimensiunii fizice să fie experimentabile. În termeni contemporani, nimic mai mult decât un "costum de date" prin care putem "percepe" impresiile senzoriale. Așadar, corpul este formă - posedă el esență?

CINE este cel pentru care există aceste senzații? Pentru "CUI" sunt ele destinate? "CINE" sau "CE" este cel care le primește? "CE" este cel mai interior? Care este substanța intrinsecă a ceea ce ne face să experimentăm că "SUNTEM"?

Îmi visez eu ființa? Sunt eu visat? De către "Cine"? DE CE? CINE - SUNT - EU ????

Nu poate exista eternitate în tranzitivitate. Nu poate exista tranzitivitate în eternitate. Nu poate exista nimic absolut și, de asemenea, nimic relativ. Percepția se bazează pe imaginație, iar imaginația plutește în vântul iluziei. Magia cunoașterii nu este valabilă în fața tuturor iluziilor. Iluzia nu este nici minciună, nici adevăr, ci lipsită de trup. Lipsa de esență nu este altceva decât goliciunea. Deci recunosc lumea - văzând că nu există. Înșelăciunea - viața este înșelăciune.

Dar dacă "viața" este una dintre nenumăratele iluzii posibile, există oare un adevăr care să dureze? Există un adevăr dincolo de orice tranzitivitate? Poate ființa mea să iasă din oceanul adânc de erori și iluzii?

Nimic nu este ADEVĂRUL. ADEVĂRUL este NIMIC. Totul este nimic.

Image
Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked