Познание – учител

Мир на земята и добра воля към хората.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Познание – учител

Post by brahbata » Wed Dec 01, 2021 9:21 pm

Image
Image


учител

Всички явления са за обучение. Всички същества са наши учители. Ние разбираме себе си може би най-добре, когато разглеждаме всички впечатления, които се приближават до нашата съкровена същност, като възможност за обучение. В това търсене на познание отношението ни към впечатленията, с които се сблъскваме, е от решаващо значение. Едно дърво може да е просто дърво за Единствения, докато търсещият може да го види като същество, родено от невежество, подобно на нас самите, и тогава да последва и ОДОБРЯВА импулса да расте и да процъфтява. Вероятно най-лесно можем да разпознаем и да се саморефлектираме дори когато разбираме мисленето, чувствата и действията си като реакции на сетивните си възприятия. По този начин причината и следствието се разменят в нашето ИЗЖИВЯВАНЕ и ние сме поставени в ценната и изгодна позиция да осъзнаем детерминираността на цялото Битие. Всяко разумно същество, което срещаме по пътя си, е полезно за нашето съзряване и никога не е изпратено "случайно".

Image

Само от окото на наблюдателя зависи дали сме бързи и небрежни в срещите си, или искаме да разберем скрития метафизичен смисъл на всяко преживяване. Според моя опит това се постига главно чрез метода, при който ние - при пряк контакт и преживяване на "ти" - размишляваме върху най-съкровените си чувства и мисли, за да разпознаем естеството на инструкцията и учението, които преживяваме. Единствено страхът ни да не бъдем обичани заради самите нас ни прави подозрителни и високомерни. Ние следваме мотивите на фалшивото его, като вярваме, че можем да усетим любовта чрез себеизразяване и конфронтация на интелектуално ниво. Истинската любов и ИСТИНСКОТО признаване обаче се случват в сърцето и следователно мотивите на нашето същество могат да идват и оттам.
Просякът край пътя може да е просто просяк за непредпазливия, който има индивидуална история зад гърба си и носи със себе си история, която е направила така, че съдбата му да стане това, което "е" сега. От друга страна, внимателният човек може да се замисли за безкрайното разнообразие на човешкия живот; може да е благодарен, че този просяк му напомня за необходимостта от честно и искрено състрадание; може да осъзнае ценността на собствената си - в най-добрия случай материално осигурена - позиция в живота; може да види и общото с този просяк, който копнее за любов и щастие също толкова силно, колкото и той. И накрая, прозренията му могат да се превърнат в действие - като даде милостиня на просяка. Решаваща за разпознаването на собствената морална зрялост и личностно развитие е медитацията, която трябва да се практикува и практикува постоянно. Медитацията се разбира и като "съзерцание" и според мен този термин изчерпателно описва онова, което изглежда важно в съзерцателното настроение. Този, който "потъва", се вслушва във вътрешния си глас и спокойно съзерцава вътрешните си преживявания, докато е изложен на стимулите на сетивата си. По този начин практикуващият бързо осъзнава взаимосвързаността на целия живот и разпознава себе си като неразривно свързан с всичко съществуващо. "Изживяването" на Бога ВСИЧКО се случва в Сега, т.е. във всяко наше ежедневие. Фокусирането върху Сега може да включва постоянния вътрешен въпрос: "ЗАЩО преживявам това или онова точно сега? КАКВО може да означава за мен моето преживяване в момента? КАК да разпозная значението на това преживяване? КОЙ съм аз?"


Image

Според моя опит възприемането на живота като учение е не само полезно за спокойния и уравновесен ум, но по-скоро води до спокойствие и мир в сърцето. Вълненията се възприемат като временни импулси, които изпълняват своята - по някакъв начин - цел, дори ако тази цел в повечето случаи е затворена за нас в началото. Признато: разпознаването в настоящето понякога е трудно за осъществяване. По тази причина за истинския практикуващ е от изключителна важност да се оттегли на тихо и уютно място за редовна медитация. Медитацията може да следва различни методи; аз лично използвам значими моменти на размисъл върху миналите си преживявания. По този начин често разпознавам в ретроспекция възможния смисъл на направеното преживяване, който отначало - при прякото преживяване - е останал затворен за мен. Непрекъснатото "изследване" на собствения ми опит и постоянното поставяне под въпрос на собствените ми мотиви и произтичащите от тях действия водят пряко и непосредствено до удовлетворение.Разпознаването се случва, когато се вслушваме в сърцето си и не се доверяваме на объркванията на духа, изпитвайки с хладнокръвие. Чрез това съзряваме до майсторство и развиваме неизмеримо полезната добродетел на смирението. Нека тогава всички ние да разбираме преживяванията си и срещите си като средство за постигане на една цел - да опознаем себе си - като разбираме всичко, което се случва в нас и около нас, като непрекъснато обучение.

"Аз самият съм постигнал просветление - чий ученик трябва да се наричам? Аз самият съм несравнимият учител."
Гаутама Буда "


Image
Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked