Ο μεγάλος ανόητος.

Από τη Μύκονο στη Μυκήνη. Ένα ταξίδι στο χρόνο και στο χώρο.
Post Reply
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Ο μεγάλος ανόητος.

Post by brahbata » Wed Mar 15, 2023 10:07 am

Image
Image


Ο μικρός ανόητος



I.


"Μια μέρα θα είσαι ευλογημένος με ένα όνειρο που θα βάλει τη ζωή σου στο σωστό δρόμο", είπε ο manu και φάνηκε να βρίσκει ικανοποίηση συγκεντρώνοντας ξανά την προσοχή του στα παπούτσια του.




Image
Image


Ας μην ανησυχούμε γι' αυτό - ας ρίξουμε μια ματιά.


Από τότε που γεννηθήκαμε, οι παλαιότερες γενιές του πλανήτη Γη μετέφεραν τους φόβους τους στις δικές μας γενιές.
Έτσι ήταν στην αρχαία Ρώμη, έτσι είναι στη σπουδαιότερη χώρα του κόσμου, τις ΗΠΑ, και έτσι θα είναι - μια μέρα - σε ένα αρειανό μέλλον.

Η προέλευση μιας τέτοιας δράσης είναι πάντα ο φόβος και ποτέ η αγάπη.

Η αγάπη απελευθερώνει, ενώνει, καταπραΰνει, θεραπεύει. Φυσικά μιλώντας, είναι η δύναμη των ήλιων, οι οποίοι μέσω του πυρήνα της ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ τρέφουν τους πλανήτες και όλη την οργανική ζωή σε αυτούς.

Ο φόβος δίνει επίσης ενέργεια. Ζητάει άμυνα, κάνει σχέδια και συγχέει με τους άλλους. Οι πολιτικοί μας μιλούν επίσης αυτή τη γλώσσα. Φυσικά μιλώντας, είναι η δύναμη του πυρήνα [color=green]SPLIT[color=#ffcc00].

Έτσι και οι δύο καταστάσεις της ψυχής που μπορούμε να ταλαντευόμαστε μεταξύ τους μας δίνουν ενέργεια. Ενέργεια από την οποία τρέφουμε τον εαυτό μας και διαμορφώνουμε τις νοητικές μας κατασκευές.

Οι νοητικές μας κατασκευές καθορίζουν την καθημερινή μας ζωή. Κατά τη γέννηση μας δόθηκε η δυνατότητα να επηρεάσουμε τη ζωή μας όσον αφορά τα αποτελέσματα του κάρμα με τη θεϊκή έννοια και να τα διορθώσουμε αν χρειαστεί.

Αν έχουμε τη θέληση να το κάνουμε, το αποτέλεσμα θα ακολουθήσει αμέσως.

Εδώ μας καθοδηγεί, μας οδηγεί και μας συνοδεύει η θεϊκή πηγή της αγάπης σε όλα τα βήματά μας μέσα στη ζωή.

Μας ενθαρρύνουν να διαμορφώσουμε τη ζωή μας ενεργά και παιχνιδιάρικα. Εμείς τα όντα είμαστε ηθοποιοί που προέρχονται από μια μεταφυσική πραγματικότητα.



"Ονειρέψου τη ζωή σου - ζήσε το όνειρό σου"

https://brahbata.space
https://brahbata.space/board
https://www.brahbata.space/Aquarius-Thesis.html
https://brahbata.world


Image
Image





Αυτά - εμφανώς φθαρμένα και γερασμένα από τις σκληρές καταπονήσεις ποιος ξέρει πόσο καιρό - ήταν ικανά να περιγράψουν τα ταξίδια του γέρου. Δεν έδειχναν να είναι άβολα, γιατί ο manu έπαιζε με τα δάχτυλα των ποδιών του κάτω από το οστέινο, εύθραυστο δέρμα. Χαμογέλασα. Ως έφηβος είχα ένα ζευγάρι παπούτσια που ήταν ανάθεμα για τη μητέρα μου. Αλλά αγαπούσα τις παλιές μου παντόφλες - πιθανώς γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Γενικά, παρατήρησα ότι γνώριζα καλά αυτόν τον παράξενο ξένο - από τα πρώτα παιδικά μου χρόνια ήταν πάντα εκείνοι οι γέροι, ασπρομάλληδες άνδρες που θεωρούσα φωτισμένους.

Φάνηκε να υποψιάζεται τι κρυβόταν πίσω από το μέτωπό μου και έτσι δίπλωσε το δικό του. "Ανόητος είσαι", με επέπληξε, γιατί αυτός ο παράξενος ξένος προφανώς δεν είχε καμία διάθεση για πραγματική επίπληξη. Αξιοσημείωτο είναι ότι στον τρόπο του υπήρχε επίσης μόνο ένας υπαινιγμός ελαφράς λύπης για την αδιόρθωτα θλιβερή ύπαρξή μου- μια περίσταση που μου έδωσε τρυφερή ελπίδα. Παρόλο που είχα επανειλημμένα αποφασίσει να το αποφύγω, τώρα επικεντρώθηκα στο μάνου, περιμένοντας και περιμένοντας.

"Δεν έχεις πάει ακόμα μακριά, άνθρωπε, αλλά ο δρόμος σου ακολουθεί τον αληθινό, τον προικισμένο", σήκωσε πάλι το κεφάλι του και για μια στιγμή μου φάνηκε σαν να είχε βρει ευχαρίστηση στη διδασκαλία, ή τουλάχιστον να είχε ζεσταθεί. Πιθανότατα όμως να φαντάστηκα πάλι κάτι τέτοιο, όπως ακριβώς ταιριάζει στον τρόπο ζωής μου.

"Το μονοπάτι σου, μπραμπάτα, είναι σαν ένα φίδι που το καταβροχθίζει" - έτσι άρχισε να λέει την ιστορία της απάντησης...




Image

II.

Όταν θυμάμαι τις συναντήσεις με τον manu μου, σκέφτομαι πάντα τα παπούτσια του.

Αυτά τα παπούτσια, με την τσαχπινιά τους, τη λιπαρή λάμψη τους, με τα φθαρμένα τακούνια τους και τις τρύπες στα συνηθισμένα σημεία πάνω από το πόδι, προκαλούν μια τόσο θλιβερή εντύπωση που είναι ήδη ένα αξιοσέβαστο και γοητευτικό θέαμα. Και όμως εμφανίζονται με προκλητική αντίσταση. Είναι εκπληκτικό το γεγονός ότι παρατηρώ τέτοια πράγματα, αφού γενικά έχω ελάχιστες γνώσεις για οτιδήποτε αξίζει να γνωρίζω σχετικά με τα παπούτσια.

Όταν ο manu μου αναζητά επαφή μαζί μου, προτιμά μια δυσδιάκριτη φιγούρα. Αυτό είναι επίσης εκπληκτικό, καθώς φαίνεται να αναγνωρίζω σε αυτόν ορισμένα ματαιόδοξα χαρακτηριστικά. Έτσι, θα ήταν εύκολο γι' αυτόν να κερδίσει τον απαραίτητο σεβασμό από μένα μέσω μιας πνευματικής εμφάνισης, για παράδειγμα. Κρατάει αποστάσεις από τέτοια πράγματα μόνο από καθαρή άνεση, επειδή η αλλαγή της σφαίρας τον κουράζει πάντα. Είμαι βέβαιος ότι μόνο από καθαρή τεμπελιά διατηρεί ένα συνηθισμένο σχήμα και έτσι το προτιμά από την ικανοποίηση των μάταιων αναγκών του πάνω μου.

Ο ηλικιωμένος άνδρας κάνει σήμερα μια προσεκτική εντύπωση.

Βλέποντας τον στο φως, κάνει πάντα μια στοχαστική εντύπωση, καθώς φαίνεται να απολαμβάνει αυτόν τον ρόλο. "Ρωτώ, με όλο το σεβασμό", αρχίζει να περιπλέκει τα πράγματα, "αν θεωρείτε τον εαυτό σας φωτισμένο άνθρωπο;" Touche. Αυτό παθαίνεις όταν αφήνεις το μυαλό σου να περιπλανηθεί. Τώρα το θέμα είναι να διαλέξεις τις λέξεις σου με σύνεση. Διαισθάνομαι ότι το πονηρό σκυλί ετοιμάζει κάτι πάλι. "Πιστεύω ότι μπορώ να ισχυριστώ", αρχίζω διστακτικά να σκέφτομαι, "ότι μπορώ να κάνω μια σιλουέτα του κόσμου". Λοιπόν... Παραδέχομαι ότι είναι μια αμήχανη φράση. "Πού βασίζεις, Μπραχμπάτα, αυτή τη γνώση;" χαίρεται ο Μάνου. Ορίστε. Θέλει να με παγιδεύσει ξανά. Δεν ξέρω. Δεν ξέρω. Πρέπει να χάνω το μυαλό μου...

"Έχω διαβάσει κάποια πράγματα που έχουν αξία και μπορώ να βάλω τα πράγματα σε ένα πλαίσιο", απάντησα προσεκτικά - όχι χωρίς να εκπλήσσω τον εαυτό μου με αυτή την παρουσία πνεύματος. Μακάρι να μην προετοίμαζα τον δικό μου στόχο.


Image

"Στο μονοπάτι της σοφίας, λοιπόν, ε;", ειρωνεύτηκε ο μπακαλιάρος. "Αλλά πρέπει ακόμα να έχεις λίγη υπομονή αν θέλεις να φτάσεις στις σφαίρες που εννοώ. Ο δρόμος οδηγεί πάνω από μια καθαρή καρδιά και πάνω από ένα καθαρό μυαλό. Αυτή η ουσία των σπάνιων γαιών θέλει να είναι καλά προετοιμασμένη. Εσύ, φίλε μου, κρίνεις με βάση μια κοσμοθεωρία που έχεις δημιουργήσει εσύ ο ίδιος. Δηλαδή εσύ είσαι το κέντρο του κόσμου; Είναι ο κόσμος το κέντρο του ουρανού; Μεγάλος είναι εκείνος που ακολουθεί το δικό του δρόμο, ακόμα κι αν αυτός οδηγεί σε λάθος δρόμο; Όχι, Μπραχμπάτα, η καρδιά σου είναι αγνή, αλλά το κεφάλι σου είναι μπερδεμένο. Η πίστη και η εμπιστοσύνη σου σε κάνουν δυνατό, αλλά τα μάτια σου κοιτούν μόνο προς μια κατεύθυνση. Άνοιξε το μυαλό σου, άφησε το φως να μπει στο σκοτάδι".

Γιατί πρέπει πάντα να μιλάει τόσο πρησμένος; Δεν τον κατάλαβα ακριβώς, αλλά νομίζω ότι μάλλον δεν περίμενε την απάντησή μου. Το καλύτερο θα είναι να τον μπερδέψω περισσότερο, τότε θα σκεφτεί και αυτό πάντα παίρνει πολύ χρόνο. "Όλα αυτά μου είναι γνωστά", συμφώνησα με τον manu. "Αλλά πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι έχω δημιουργήσει αυτή την κοσμοθεωρία ως άθροισμα των εμπειριών μου και του υπόλοιπου μυαλού μου και ότι κουβαλάω μέσα μου την πρόθεση και την πεποίθηση να την τελειοποιήσω περαιτέρω. Η άποψή μου για τον κόσμο είναι συσσωρευμένη ως το σύνολο των γνώσεών μου και υπόκειται σε καθημερινές αλλαγές, καθώς τα συστατικά της αλλάζουν ως προς τη σύνθεση και τη στάθμισή τους. Καταδικάζετε την αναζήτησή μου; Δεν μιλάτε γι' αυτήν, αλλά μου δίνετε, γεμάτη κρυφό χλευασμό, να καταλάβω ότι είμαι φτιαγμένος από πηλό. Ποιος είναι λοιπόν ο σκοπός σου;", έθεσα γρήγορα ένα αντερώτημα με ύφος θριαμβευτικά παραιτημένο, προκειμένου να ανασυνταχθώ προς το παρόν.

Ακατανόητα, ο manu χαμογέλασε διασκεδάζοντας!

"Γενναίος άνθρωπος! Πραγματικά, φαίνεται ότι θέλεις να κάνεις μια προσπάθεια. Η εξυπνάδα σου είναι αξιοσημείωτη και φαίνεται ότι είσαι πρόθυμος να ψάξεις και μια μέρα ίσως θελήσεις ακόμη και να δεις. Ωστόσο, σκέψου καλά το μονοπάτι σου και αναρωτήσου πού οδηγεί. Το να περπατάς μόνος σου οδηγεί σε έναν προορισμό, αλλά και το μονοπάτι πρέπει να επιλέγεται με προσοχή. Περπατάτε τη διαδρομή σας, καλά κάνετε, αλλά η διαδρομή σας είναι πάνω σε έναν χάρτη που έχουν σχεδιάσει άλλοι. Είσαι ντροπαλός, άνθρωπος, να πορεύεσαι στη ζωή χωρίς χάρτη και να την ανακαλύπτεις".

Αυτό που δεν αντέχω καθόλου στο manu είναι ότι τα λέει όλα τόσο περίπλοκα. Σε κάθε ευκαιρία γλεντάει τα μάτια του στο πρόσωπό μου, όταν μπορώ να ακούσω για άλλη μια φορά τη σοφία του. Ανέφερα ότι μάλλον είναι ματαιόδοξος; Θα ήθελα να του στρίψω τη μύτη. Ή απλά να βγάλω τη γλώσσα μου. Όχι επειδή δεν τον καταλαβαίνω, αλλά απλά για να δω τι θα έκανε τότε. "Αφού κατέχεις όλες αυτές τις αλήθειες, γιατί δεν τις μοιράζεσαι μαζί μου;" Αναφώνησα προκλητικά. Ο γέρος θα έπρεπε πρώτα να κάνει κάτι από αυτά.

Ο manu κούνησε τώρα το κεφάλι του με εμφανή διασκέδαση.

"Η ενεργητική σας βιασύνη προς τα εμπρός είναι έκφραση του ενθουσιασμού και της ανυπομονησίας σας", μου έκλεισε το μάτι. "Αλλά πρέπει να μάθεις πριν μπορέσεις να αναγνωρίσεις. Το μονοπάτι προς την αλήθεια είναι διαιρεμένο- πρέπει να είσαι σε θέση να δεις τις διασταυρώσεις και μετά να τις πάρεις. Αυτό μόνο εσύ αποφασίζεις και η επιλογή του σωστού μονοπατιού δεν είναι εύκολη. Κάποια από αυτά είναι ελικοειδή και μπερδεμένα, άλλα μοιάζουν να υπόσχονται μια γρήγορη απάντηση. Κάποια μονοπάτια οδηγούν σε μια πύλη και μόνο αυτός που έχει βρει το κλειδί μέσα του μπορεί να την ανοίξει. Ένα άλλο μονοπάτι μοιάζει σκοτεινό και συγκεχυμένο, ώστε να το φοβάστε, κι όμως μπορεί να είναι το αληθινό. Αλλά τους περισσότερους δρόμους", είπε ο manu μου, "δεν τους γνωρίζεις και δεν τους αντιλαμβάνεσαι. Ω, όχι, δεν είναι όπως νομίζεις, δεν είναι οι δρόμοι που σου διαφεύγουν, εσύ είσαι ο μόνος που πατάς στο σημείο. Αλλά ποιος είναι ο δρόμος που οδηγεί στην αλήθεια; Αν απολαμβάνετε τα λουλούδια στα χωράφια, σταματήστε και απολαύστε το χαριτωμένο μεγαλείο τους. Μήπως έχετε όρεξη να ρωτήσετε για το νόημα των λουλουδιών; Λοιπόν, τότε, αφήστε τα να σας μαγέψουν, αλλά μην ξεχνάτε να είστε ευγνώμονες που σας αποκαλύπτονται, ξεδιπλώνουν όλο τους το μεγαλείο και απλώνουν τα ντελικάτα λουλουδένια όνειρά τους στον ουρανό. Πάρτε όλα αυτά ως δώρο, καταλάβετε τα πριν κάνετε ερωτήσεις για την αλήθεια. Πρόσεχε, μπραμπάτα", έπλεξε το δίχτυ του γύρω μου, "να ρωτάς για την αλήθεια. Αλλά σχεδίασε το δρόμο σου και χώρισε τη διαδρομή σε στάδια και αυτά ξανά και ξανά. Ξεκουράσου και σκέψου. ...αλλά περιπλανηθείτε όπου σας ευχαριστεί".

"Μπορεί να θέλω να περιπλανηθώ", είπα, "αλλά η φιλοσοφία από μόνη της δεν θα με πάει πουθενά. Σίγουρα έχεις δίκιο, manu μου, αλλά δεν υπάρχει μια χρήσιμη απάντηση;" Είναι προφανώς μπερδεμένος
.


Image

III.

Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με έναν μπερδεμένο παγκόσμιο δάσκαλο.

Αν κατά τα άλλα ο manu μου είναι μάλλον μεγαλόπρεπος και στοχαστικός στις σχέσεις του μαζί μου, τείνει, μόλις αιχμαλωτιστεί από τον εαυτό του, να πηγαίνει από το εκατοστό στο χιλιοστό. Πρέπει συνεχώς να του επισημαίνω το συγκριτικά κοσμικό μου ενδιαφέρον, διαφορετικά θα χαθεί στα υπερβατικά πεδία της μεταφυσικής και άλλων κερδοσκοπικών επιστημών. Παρόλο που πρέπει συνεχώς να τονίζει την εκλογή του, πολλά από όσα λέει μου βγάζουν νόημα, πράγμα που δεν αποτελεί έκπληξη, αφού έτσι κι αλλιώς είναι συνήθως παλιά καπέλα. Προφανώς είχε ερμηνεύσει την προκλητικά χρησιμοποιημένη ερώτησή μου ως δυσαρέσκεια, διότι διαφορετικά δεν θα μπορούσε να εξηγηθεί το κριτικά διερευνητικό βλέμμα του.

"Υποψιάζομαι ότι δεν είσαι έτοιμη να φύγεις", με έβγαλε από τις σκέψεις μου ο manu. "Μοιάζεις με έξυπνο παιδί, αλλά μπορείς ακόμα μόνο να συρθείς, να πιεις μόνο το συνηθισμένο σου φίλτρο και να φας μόνο το συνηθισμένο σου φαγητό. Και τώρα απαιτείς από εμένα, απ' όλους τους ανθρώπους, μια χρήσιμη απάντηση. Πάρε το χρόνο σου και άνοιξε το μυαλό σου στο πνεύμα, τότε μπορείς να φτάσεις στον κόσμο. Με τον καιρό θα αποκτήσεις τη χρήσιμη γνώση σου", μου χαμογέλασε τώρα ενθαρρυντικά ο manu, "την επιθυμείς, άνθρωπε, σαν θησαυρό και τη λαχταράς. Θα αναγνωρίζεις με σύνεση τα χρήσιμα στο δρόμο προς την απάντηση και τα λιγότερο χρήσιμα με τον ίδιο τρόπο. Αλλά μόλις εντοπίσεις το αληθινό μονοπάτι, ακολούθησέ το κι άλλο.


Image

Μέσα στην αξιοπρέπειά του φαίνεται τόσο πεπεισμένος για τον εαυτό του που θα μπορούσα να ουρλιάξω δυνατά. Αλλά αφού πρέπει να ξοδεύει ένα μεγάλο μέρος της συγκέντρωσής του για να δείχνει αξιοπρεπής, ίσως τελικά καταφέρω να τον βγάλω από την εφεδρεία του. "Δεν θα με αφήσεις να τσιμπήσω από το δέντρο της γνώσης", κράζω, "αλλά θα με κατηγορήσεις γι' αυτό ακριβώς, την έλλειψή μου, στην επόμενη ανάσα! Ένα αριστούργημα. Την κατάλληλη στιγμή, παραλίγο να μου διαφύγει η εκνευρισμένη λάμψη στα μάτια του manu - καθώς ήμουν συνεπαρμένος από την ισχυρή γλωσσική έκφραση και την απλότητα των λόγων μου. Δεν το είχε υπολογίσει αυτό. Τώρα τον έχω στα χέρια μου και μάλλον θα πρέπει να γίνει πιο σαφής. Εξάλλου, τα χρέη από τα τυχερά παιχνίδια είναι χρέη τιμής, και ό,τι ισχύει για τα τυχερά παιχνίδια ισχύει σίγουρα και για τη γνώση. Κάντε πρώτα το στόμα σας να τρέξει και μετά τραβήξτε το πίσω - σκεφτείτε το!

Για άλλη μια φορά ο manu κούνησε το κεφάλι του, χαμογελώντας. "Απλώς εννοούσα ότι πρέπει να εξασκήσετε υπομονή. Ο σπόρος πρέπει πρώτα να βλαστήσει πριν αρχίσετε να συγκομίζετε. Εσύ κι εγώ, Μπραχάτα, έχουμε χρόνο, πολύ χρόνο. Ξεκινήστε να αναζητήσετε την απάντηση, αλλά ξεκινήστε την αναζήτησή σας από εκεί που θα σας αποφέρει όφελος. Ο manu με πλησίασε τώρα τόσο πολύ που ένιωσα την ανάσα του στο στήθος μου. Το βλέμμα του έμοιαζε να θέλει να με διαπεράσει επειγόντως καθώς συνέχιζε να μιλάει νουθετικά: "Ναι, έχουμε όλο το χρόνο του κόσμου. Αλλά αξιοποιήστε τον χρόνο σας σωστά, μην τον σπαταλάτε. Αλλά με τι τον σπαταλάτε και με τι τον χρησιμοποιείτε, πρέπει και θα το ανακαλύψετε. Αυτό είναι το μόνο που έχω να σας πω. Αρχίστε να βρίσκετε το δρόμο σας και μετά ακολουθήστε τον", ο manu με κυριάρχησε και μάλλον είχε πλήρη επίγνωση της ελαφρώς θεατρικής επίδρασής του πάνω μου. Παρ' όλα αυτά, συνέχισε να μιλάει. "Από καιρό σε καιρό θα γίνομαι σύντροφός σου, θα μοιράζομαι το φαγητό μου μαζί σου και θα σπάω το ψωμί μου μαζί σου. Το κλειδί για την πύλη του κόσμου σας βρίσκεται θαμμένο βαθιά μέσα σας, βρείτε το και χρησιμοποιήστε το όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή.

Με αυτά τα λόγια, το manu ξεφούσκωσε σε ένα ροζ σύννεφο έτοιμο για τη σκηνή, μόνο και μόνο για να απαιτήσει επιτέλους τον σεβασμό που μου είχε λείψει από καιρό. Δεν ξέρω πώς το έκανε, αλλά πρέπει να είχε προετοιμάσει κάποιο είδος παρα-υποβλητικής-υπονοητικής Λειψίας όλων των ειδών στο κρανίο μου. Οι μάγοι και οι άλλοι ταχυδακτυλουργοί ήταν πάντα ένα μυστήριο για μένα.

"Σκόνη σε σκόνη", ψιθύρισα πίσω του. Τουλάχιστον ήταν σκοτεινά, αλλιώς ο Μάνου δεν είχε τις πιο ελάχιστες πνευματικές απαιτήσεις. Ούτε καν λάμψεις λέιζερ ή σφαιρικοί ήχοι δεν μπορούσαν να ακουστούν
.



Εντυπωσιάστηκα



Ο μικρός ανόητος.
Ηχητικό αρχείο mp3.

https://brahbata.space/Audio/The_little ... Greek).mp3




Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Post Reply