Ψευδαίσθηση

Από τη Μύκονο στη Μυκήνη. Ένα ταξίδι στο χρόνο και στο χώρο.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Ψευδαίσθηση

Post by brahbata » Thu Jul 08, 2021 11:35 am

Image


Ψευδαίσθηση

Είθε ο παρακάτω διαλογισμός να διαβαστεί και να νιώσει κανείς αργά

Εγώ και οι δικοί μου είμαστε ψευδαισθήσεις. Και όμως όλες οι προτάσεις που έχουν σημασία για εμάς περιέχουν αυτές τις λέξεις.

Υπάρχω; Υπάρχω; Υπάρχω;

Όταν κοιτάζω τον εαυτό μου μειωμένος στη φυσική μου υπόσταση, αναγνωρίζω έναν υπαρκτό εαυτό. Αλλά αν προσπαθήσω να κοιτάξω πίσω από τον μαγικό καθρέφτη και να εστιάσω την προσοχή μου στα ενδότερα, δεν μπορώ να ανακαλύψω ένα "εγώ". Τότε βλέπω μια ουσία από την οποία δημιουργείται η ενδόμυχη ύπαρξή μου - αλλά αποτελούμαι από αυτή την ουσία;

Η σωματικότητα είναι το σπίτι, ο ναός της ψυχής. Είναι ένα όχημα που κάνει τα ταξίδια μέσα στη φυσική διάσταση βιώσιμα. Με σύγχρονους όρους, τίποτα περισσότερο από μια "στολή δεδομένων" μέσω της οποίας μπορούμε να "αντιληφθούμε" τις αισθητηριακές εντυπώσεις. Το σώμα είναι λοιπόν μορφή - διαθέτει άραγε ουσία;

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός για τον οποίο υπάρχουν αυτές οι αισθήσεις; Για "ΠΟΙΟΝ" προορίζονται; "ΠΟΙΟΣ" ή "ΤΙ" είναι αυτός που τις δέχεται; "ΤΙ" είναι το ενδόμυχο; Ποια είναι η εγγενής ουσία αυτού που μας κάνει να βιώνουμε ότι "ΕΙΜΑΣΤΕ";

Ονειρεύομαι την ύπαρξή μου; Μήπως ονειρεύομαι; Από "Ποιον"; ΓΙΑΤΙ; ΠΟΙΟΣ - ΕΊΜΑΙ - ΕΓΏ;

Δεν μπορεί να υπάρξει αιωνιότητα στην παροδικότητα. Δεν μπορεί να υπάρχει παροδικότητα στην αιωνιότητα. Δεν μπορεί να υπάρχει τίποτα απόλυτο, και ομοίως τίποτα σχετικό. Η αντίληψη βασίζεται στη φαντασία και η φαντασία παρασύρεται από τον άνεμο της ψευδαίσθησης. Η μαγεία της νόησης είναι άκυρη μπροστά σε κάθε ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση δεν είναι ούτε ψέμα ούτε αλήθεια, αλλά άυλη. Η ανυπαρξία δεν είναι τίποτε άλλο παρά κενότητα. Έτσι αναγνωρίζω τον κόσμο - βλέποντας ότι δεν υπάρχει. Εξαπάτηση - η ζωή είναι εξαπάτηση.

Αλλά αν η "ζωή" είναι μια από τις αναρίθμητες πιθανές ψευδαισθήσεις, υπάρχει αλήθεια που διαρκεί; Υπάρχει αλήθεια πέρα από κάθε παροδικότητα; Μπορεί η ύπαρξή μου να αναδυθεί από τον βαθύ ωκεανό των λαθών και των ψευδαισθήσεων;

Μπορεί ο παρακάτω διαλογισμός να διαβαστεί και να νιώσει κανείς αργάΕγώ και τα δικά μου είναι ψευδαισθήσεις. Και όμως όλες οι προτάσεις που έχουν σημασία για εμάς περιέχουν αυτές τις λέξεις.Υπάρχω; Υπάρχω; Υπάρχω;Όταν κοιτάζω τον εαυτό μου μειωμένος στη φυσική μου υπόσταση, αναγνωρίζω έναν υπαρκτό εαυτό. Αλλά αν προσπαθήσω να κοιτάξω πίσω από τον μαγικό καθρέφτη και να εστιάσω την προσοχή μου στα ενδότερα, δεν μπορώ να ανακαλύψω ένα "εγώ". Τότε βλέπω μια ουσία από την οποία δημιουργείται η ενδόμυχη ύπαρξή μου - αλλά αποτελούμαι από αυτή την ουσία;Η σωματικότητα είναι το σπίτι, ο ναός της ψυχής. Είναι ένα όχημα που κάνει τα ταξίδια μέσα στη φυσική διάσταση βιώσιμα. Με σύγχρονους όρους, δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια "στολή δεδομένων" μέσω της οποίας μπορούμε να "αντιληφθούμε" τις αισθητηριακές εντυπώσεις. Το σώμα είναι λοιπόν μορφή - διαθέτει άραγε ουσία;ΠΟΙΟΣ είναι αυτός για τον οποίο υπάρχουν αυτές οι αισθήσεις; Για "ΠΟΙΟΝ" προορίζονται; "ΠΟΙΟΣ" ή "ΤΙ" είναι αυτός που τις δέχεται; "ΤΙ" είναι το ενδόμυχο; Ποια είναι η εγγενής ουσία αυτού που μας κάνει να βιώνουμε ότι "ΕΙΜΑΣΤΕ";Ονειρεύομαι την ύπαρξή μου; Μήπως ονειρεύομαι; Από ποιον; ΓΙΑΤΊ; ΠΟΙΟΣ - ΕΊΜΑΙ - ΕΓΏ;Δεν μπορεί να υπάρξει αιωνιότητα στην παροδικότητα. Δεν μπορεί να υπάρχει παροδικότητα στην αιωνιότητα. Δεν μπορεί να υπάρχει τίποτα απόλυτο, και ομοίως τίποτα σχετικό. Η αντίληψη βασίζεται στη φαντασία και η φαντασία παρασύρεται από τον άνεμο της ψευδαίσθησης. Η μαγεία της νόησης είναι άκυρη μπροστά σε κάθε ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση δεν είναι ούτε ψέμα ούτε αλήθεια, αλλά άυλη. Η ανυπαρξία δεν είναι τίποτε άλλο παρά κενότητα. Έτσι αναγνωρίζω τον κόσμο - βλέποντας ότι δεν υπάρχει. Εξαπάτηση - η ζωή είναι εξαπάτηση.Αλλά αν η "ζωή" είναι μια από τις αναρίθμητες πιθανές ψευδαισθήσεις, υπάρχει αλήθεια που διαρκεί; Υπάρχει αλήθεια πέρα από κάθε παροδικότητα; Μπορεί η ύπαρξή μου να αναδυθεί από τον βαθύ ωκεανό των λαθών και των ψευδαισθήσεων;Τίποτα δεν είναι ΑΛΗΘΕΙΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι το ΤΙΠΟΤΑ. Τα πάντα δεν είναι τίποτα.

Image
Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked