Učitel

Zlaté město v oblacích. Místo, kde se nacházíte.
Locked
User avatar
brahbata
Site Admin
Posts: 3415
Joined: Fri Jan 24, 2020 4:20 am
Location: HombergOhm - Germany
Contact:

Učitel

Post by brahbata » Sat Nov 06, 2021 8:51 pm

Image

Učitel


Všechny jevy jsou určeny k výuce. Všechny bytosti jsou našimi učiteli. Snad nejlépe porozumíme sami sobě, když budeme považovat všechny dojmy, které se blíží k našemu nitru, za možnost učit se. Při tomto hledání poznání je rozhodující náš postoj k dojmům, s nimiž se setkáváme. Strom může být pro Jediného jen stromem, zatímco hledající jej může vnímat jako bytost zrozenou z nevědomosti, jako jsme my sami, a pak následovat a REALIZOVAT impuls k růstu a prosperitě. Pravděpodobně nejsnáze rozpoznáme a sebereflektujeme i to, když chápeme své myšlení, cítění a jednání jako reakce na smyslové vjemy. Tak se v našem VNÍMÁNÍ střídají příčiny a následky a my se dostáváme do vzácné a přínosné pozice, kdy si uvědomujeme determinovanost veškerého bytí. Každá vnímající bytost, kterou na své cestě potkáme, je užitečná pro naše zrání a nikdy není poslána "náhodou".

Image

Záleží jen na očích pozorovatele, zda jsme při setkání rychlí a neopatrní, nebo zda chceme pochopit základní metafyzický význam každé zkušenosti. Podle mých zkušeností se to děje hlavně metodou, že se - v přímém kontaktu a prožitku "ty" - zamýšlíme nad svými nejniternějšími pocity a myšlenkami, abychom rozpoznali podstatu poučení a učení, které prožíváme. Pouze náš strach z toho, že nejsme milováni kvůli sobě samým, nás činí podezíravými a arogantními. Řídíme se motivem falešného ega, když věříme, že lásku můžeme vycítit prostřednictvím sebevyjádření a konfrontace na intelektuální úrovni. PRAVÁ láska a SKUTEČNÉ poznání se však odehrávají v srdci, a proto i motivy našeho bytí mohou pocházet odtud.
Žebrák u cesty může být pro nepozorného člověka prostě jen žebrákem, který má za sebou individuální historii a nese si s sebou dějiny, díky nimž se jeho osud stal tím, čím nyní "je". Uvědomělý člověk se naopak může zamyslet nad nekonečnou rozmanitostí lidského života; může být vděčný za to, že mu tento žebrák připomíná potřebu poctivého a upřímného soucitu; může si uvědomit vzácnost svého vlastního - v nejlepším případě materiálně zajištěného - životního postavení; může také vidět společné rysy s tímto žebrákem, který touží po lásce a štěstí stejně jako on. A nakonec může svůj vhled proměnit v čin - nabídnout žebrákovi almužnu. Rozhodující pro poznání vlastní morální zralosti a osobního rozvoje je meditace, kterou je třeba neustále praktikovat a cvičit se v ní. Meditace je také chápána jako "kontemplace" a tento termín podle mého názoru vyčerpávajícím způsobem popisuje to, co se zdá být v kontemplativním naladění důležité. Ten, kdo "klesá", naslouchá svému vnitřnímu hlasu a tiše rozjímá o svých vnitřních prožitcích, zatímco je vystaven podnětům svých smyslů. Tímto způsobem si praktikující rychle uvědomí propojenost veškerého života a pozná sám sebe jako neoddělitelně spojeného se vším, co je. K "prožívání" Boha dochází VŽDY v přítomnosti, tedy v celém našem každodenním životě. Soustředění na Teď může moudře zahrnovat neustálou vnitřní otázku: "Proč právě teď prožívám to či ono? CO pro mě může moje zkušenost právě teď znamenat? JAK v tomto prožitku rozpoznávám smysl? KDO jsem?"

Image

Podle mých zkušeností je vnímání života jako učení nejen prospěšné pro klidnou a vyrovnanou mysl, ale vede spíše ke klidu a míru v srdci Vzruchy vnímáme jako dočasné podněty, které plní svůj - nějakým způsobem - účel, i když je nám tento účel zpočátku většinou uzavřen. Připouštíme: poznání v přítomnosti je někdy obtížné si uvědomit. Z tohoto důvodu je pro opravdového praktikujícího nesmírně důležité, aby se k pravidelné meditaci uchýlil na klidné a útulné místo. Meditace se může řídit různými metodami; já osobně používám významné chvíle rozjímání o svých minulých zkušenostech. Tímto způsobem často zpětně rozpoznávám možný smysl učiněné zkušenosti, který mi zpočátku - při přímém prožitku - zůstal uzavřen. Neustálé "zkoumání" vlastní zkušenosti a permanentní zpochybňování vlastních motivací a z nich plynoucích činů vede přímo a bezprostředně k uspokojení.

Vnímat život jako učení je podle mých zkušeností nejen prospěšné pro klidnou a vyrovnanou mysl, ale spíše vede ke klidu a míru v srdci. Vzruchy vnímáme jako dočasné podněty, které plní svůj - nějakým způsobem - účel, i když je nám tento účel zpočátku většinou uzavřen. Připouštíme: poznání v přítomnosti je někdy obtížné si uvědomit. Z tohoto důvodu je pro opravdového praktikujícího nesmírně důležité, aby se k pravidelné meditaci uchýlil na klidné a útulné místo. Meditace se může řídit různými metodami; já osobně používám významné chvíle rozjímání o svých minulých zkušenostech. Tímto způsobem často zpětně rozpoznávám možný smysl učiněné zkušenosti, který mi zpočátku - při přímém prožitku - zůstal uzavřen. Neustálé "zkoumání" vlastní zkušenosti a permanentní zpochybňování vlastních motivací a z nich plynoucích činů vede přímo a bezprostředně k uspokojení.K poznání dochází tehdy, když nasloucháme svému srdci a nedůvěřujeme zmatkům ducha a zkoušíme s rozvahou. Díky tomu dozráváme k mistrovství a rozvíjíme nesmírně prospěšnou ctnost pokory. Kéž tedy všichni chápeme své zkušenosti a setkání jako prostředek k dosažení cíle, k poznání sebe sama - tím, že vše, co se v nás a kolem nás děje, chápeme jako neustálé poučení.

"Já sám jsem dosáhl osvícení - čí žák se mám nazývat? Já sám jsem nesrovnatelný učitel."
Gautama Buddha

Image
Image
Image

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
In the descent from Heaven, the feather learns to fly.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.
Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.
Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

Image
Image
Image

Image
Image

brahbata.space

Image

Locked